Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (27.3.12)

Την Τρίτη 27.3.2012 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Ξάνθης.

Πρώτα επισκέφθηκαν το Μουσείο οι μαθητές της Ε' τάξης του 20ού Δημοτικού Σχολείου.

Με τη βοήθεια του Υπευθύνου της Διεύθυνσης ΠΕ Ξάνθης κυρίου Νικου Γερμαντζίδη, τα παιδιά γνώρισαν τα είδη που ζουν στην περιοχή της Θράκης και τα οποία εκτίθενται στο Μουσείο και έμαθαν πληροφορίες γι΄ αυτά και το βιότοπο που ζουν.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Μουσείο τα παιδιά της Ε' τάξης του 15ου Δημοτικού Σχολείου. Αυτή τη φορά τις πληροφορίες για τα είδη του Μουσείου τις πήραν από τους συμμαθητές τους του 20ού Δημοτικού που ήταν οι ξεναγοί τους στο χώρο του Μουσείου.

Όλα τα παιδιά έφυγαν ευχαριστημένα και χαρούμενα. Μέσα από την επίσκεψη και τα βιωματικά παιχνίδια, γνώρισαν το φυσικό περιβάλλον της περιοχής μας, τη χλωρίδα και την πανίδα καθώς και το σεβασμό που πρέπει να δείχνουμε στο περιβάλλον.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κύριο Γερμαντζίδη Νίκο για την πολύτιμη βοήθεια του.

dscf0074site

dscf0047site