Τρώω υγιεινά... παίζω και γυμνάζομαι

troo1

Στα πλαίσια του προγράμματος που διεξάγεται από το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας για την αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας, την εβδομάδα από Δευτέρα 12/ 11 μέχρι την Πέμπτη 15/11 επισκέφτηκαν τα σχολεία μας ομάδα επισκεπτών υγείας από το Γενικό Νοσοκομείο Παίδων Αθηνών "Π. & Α. ΚΥΡΙΑΚΟΥ".

Στο πρόγραμμα επιλέχθηκε να συμμετέχουν οι μαθητές του 15ου Δημοτικού Σχολείου.

Τα παιδιά αφού πήραν τη συγκατάθεση τω γονέων τους για να συμμετέχουν, ενημερώθηκαν από τους ειδικούς για το σκοπό της επίσκεψης και τη διαδικάσια που θα ακολουθηθεί. Στη συνέχεια τα παιδιά με τη συνοδεία των δασκάλων τους πήγαιναν σε μία αίθουσα του σχολείου, η οποία είχε διαμορφωθεί ειδικά και είχε εξοπλιστεί με τα απαραίτητα όργανα, όπου γίνονταν και οι απαραίτητες μετρήσεις.

Στα παιδιά μετά το τέλος του προγράμματος μοιράστηκε ένα περιοδικό με θέμα: "Τρώω υγιεινά, παίζω και γυμνάζομαι" με πληροφορίες και οδηγίες για τη σωστή διατροφή.

dscf0432 dscf0433 dscf0435 dscf0442 dscf0443 dscf0444 dscf0448 dscf0452 dscf0457