Εκπαιδεύοντας και θεραπεύοντας με το παραμύθι

Την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο γνωστός συγγραφέας παραμυθιών Δημήτρης Αβούρης στα πλαίσια σειράς εκδηλώσεων με θέμα "Εκπαιδεύοντας και Θεραπεύοντας με το Παραμύθι". Τις εκδηλώσεις διοργάνωσε το παράρτημα Ξάνθης της Ελληνικής Εταιρίας Κοινωνικής Παιδιατρικής και Προαγωγής Υγείας από κοινού με το ΚΕΔΔΥ Ξάνθης, το Διδασκαλικό Σύλλογο Ξάνθης, το Σύλλογο Δασκάλων ΕΠΑΘ, την Παιδιατρική Κλινική του Γεν. Νοσοκομείου Ξάνθης και τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Ξάνθης.

Ο Δημήτρης Αβούρης αφηγήθηκε παραμύθια στους μαθητές των Ε' και ΣΤ' τάξεων με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο οδηγώντας τους μαθητές μας να συμμετέχουν ενεργά στην αφήγηση των παραμυθιών και να διασκεδάσουν πάρα πολύ.

dscn2313 dscn2318 dscn2320 dscn2324 dscn2327 dscn2330 dscn2334 dscn2339

alt=""