2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

2-1-638

Το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος θα διεξάχθηκε τη Δευτέρα  5 Οκτωβρίου 2015 με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων.

Στα σχολεία μας οι δάσκαλοι φυσικής αγωγής σε συνεργασία με τους δασκάλους των τάξεων διοργάνωσαν διάφορες δραστηριότητες, προκειμένου οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τους ολυμπιακούς αγώνες, το ολυμπιακό ιδεώδες και να γνωρίσουν τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα.